Hızlı Menu

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

iso Belgesi Belgeleri Anlamı Nedir Nelerdir Nereden Nasıl Alınır Kimler alabilir Nerede kullanılır

Iso Belgesi Belgeleri Nedir  Nelerdir?

ISO belgeleri  ISO 9001 ISO 14001 OHSAS 18001 ISO 22000 ISO 13485 ISO 17025 ISO 15189 ISO 27001 ISO 10002 ISO 20000 vb standartların uygulanması sonucu 3. taraf denetimlerin gerçekleşmesi ile alınan ISO Yönetim Sistemi Belgelerine denir.

ISO Belgesi aslında halkımız arasında dile kolay gelmesi veya alınacak belgenin tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz için geliştirilmiş bir sözcüktür.  Bazen ISO belgeleri veya küçük harfle yazıldığı zaman ıso belgesi veya ıso belgeleri de denilmektedir.

iso belgesi ıso belgeleri veya iso belgeleri derken ; ISO 9001 belgesiISO 14001 belgesiOHSAS 18001 belgesiISO 22000 belgesi vb yönetim sistemi belgeleri kastedilmektedir Fakat ıso belgesinin en yaygın kullanım amacı ISO 9001 belgesi içindir.

ISO nun Anlamı Nedir ?

ISO nun açılımı ISO (I-S-O) yani International Standardization Organization harflerinin birleşiminden meydana gelmiş ve ISO Belgeleri ile ilgili Standartları yayınlayan kuruluş olan  Uluslararası Standartlar Teşkilatını simgeleyen bir kelimedir.

Iso Belgesi Nasıl Nereden Alınır

İso Belgeleri öncelikle Danışmanlık hizmeti veren danışmanlık firmalarından hizmet alıp ilgili iso belgesi için gerekli dokümantasyon ve sistem kurulum ile eğitimleri alıp daha sonra yine danışman firmanın sorumluluğunda Belgelendirme Kurumlarından denetim ve Belgelendirme hizmeti alarak alınır.

Iso Belgesi Belgelerini Kimler Alabilir Nerede Kullanılır?

Iso Belgesi Belgelerini Kimler Alabilir

İso belgesi belgelerini ancak bir tüzel kişiliğe sahip şirketler organizasyonlar firmalar kurumlar alabilir.

İso belgesi kişilere verilmez organizasyonlara verilen bir belgedir.  Şahıs firmaları bir tüzel kişilik olup bir organizasyona sahip oldukları için şirket olarak kabul edilir ve iso belgesi alabilir.

Şirketlerin dışında kamu kurumları, dernekler, vakıflar, belediyeler vb kurumlarda iso belgesi alabilir.

 

Iso Belgesi Belgeleri Nerede Kullanılır?

İso belgesi belgeleri Şirketler çalışmalarını uluslar arası standartlara uygun olduğunu hem kendisi için hem de müşterilerine göstermek amacıyla alınır.

Müşterilere teklif verirken, Katolog vb tanıtım dokümanlarında, ihalede dosyalarında vb yerlerde ilgili standarda göre çalıştıklarını göstermek için kullanılır.


aşağıda örnek iso belgesi belgeleri yer almaktadır. 

 
HIZLI BİLGİLENDİRME FORMU